Oprogramowania
Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. „ruch otwartych źródeł”) – rodzaj oprogramowania komputerowego, w którym kod źródłowy jest wydawany na podstawie licencji, na mocy której właściciel praw autorskich przyznaje użytkownikom prawa do badania, zmiany i rozpowszechniania oprogramowania w ramach licencji wolnego oprogramowania[1]. Oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym jest zazwyczaj rozwijane przez szeroką społeczność programistów. Odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software.
Oprogramowanie zamknięte, własnościowe, prawnie zastrzeżone (ang. proprietary software) – oprogramowanie objęte restrykcjami dotyczącymi używania, kopiowania lub modyfikacji, rozpowszechniane zwykle w postaci binarnej, bez kodu źródłowego. Pojęcie przeciwstawne oprogramowaniu Open Source lub wolnemu oprogramowaniu.
LICENCJE KOMERCYJNE
Dobór odpowiedniego oprogramowania to początek drogi ku prowadzeniu prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa. Z tego powodu Microsoft udostępnia firmom stworzone przez siebie oprogramowanie nazywane licencjami komercyjnymi. Słowo komercja oznacza działalność nastawioną w głównej mierze na osiągnięcie zysku. Obecnie „coś” określane mianem komercyjnym najczęściej ma wydźwięk negatywny. My jednak znamy „coś” komercyjnego, co faktycznie pomaga w uzyskaniu zysku, a dodatkowo jest legalne i zadawalające. Mamy tutaj na myśli licencje komercyjne, czyli dostęp do oprogramowania, który jest nieodzowną częścią prawidłowo funkcjonującej firmy.
Dodaj komentarz